Logo Gmina Przesmyki

News

News zdjęcie id 613

Seniorze - to apel o ostrożność!

03.12.2020

Seniorzy stają się notorycznym celem przestępców, którzy wykorzystując ufność i samotność starszych osób, dokonują wyłudzeń posiadanych oszczędności oraz danych osobowych.

Plakat_1 Nie daj się okraść

JAK NIE STAĆ SIĘ OFIARĄ?

 1. Stosuj zasadę ograniczonego zaufania. Przed podjęciem decyzji warto skonsultować się z najbliższymi osobami.
 2. Trzymaj oszustów na dystans. Chroń dane osobowe: nigdy nie podawaj poufnych informacji, takich jak numer PESEL, data urodzenia, numer prawa jazdy, numery kont bankowych, historia leczenia szpitalnego itp. Jeśli ktokolwiek się z Tobą kontaktuje z prośbą o weryfikację informacji powiedz, że nawiążesz kontakt z instytucją w placówce lub za pośrednictwem ich kanałów obsługi klienta (ZUS, bank, sieć telefoniczna).
 3. Jeśli ktoś w rozmowie telefonicznej naciska, aby przekazać informacje lub pieniądze, jest to oszustwo i powinieneś po prostu się rozłączyć.
 4. Jeśli nie wiesz, kto przysłał e-mail, nie otwieraj go. Zachowaj ostrożność przed klikaniem hiperłącza lub otwieraniem załączników lub wyskakujących okienek ze źródeł, których nie znasz.
 5. Nie ujawniaj swoich danych. Nie podawaj nikomu swojego hasła, numeru konta, kodu PIN.
 6. Chroń się przed złośliwym oprogramowaniem. Zapewnij ochronę komputera przed wirusami poprzez posiadanie aktualnego oprogramowania zabezpieczającego. Sprawdzaj wiarygodność otrzymanych plików, patrząc na ich rozszerzenia. Pliki takie jak: .pdf, .doc i .jpg są zazwyczaj bezpieczne. Uważaj na .exe, który jest rozszerzeniem pliku wykonywalnego. Zamiast klikać podejrzane linki, które oferują kuszące informacje – usuń go.
 7. Nie odbieraj telefonu, gdy na ekranie pojawia się nieznajomy numer. Niech każdy numer, którego nie znasz, przejdzie do poczty głosowej. Jeśli przypadkowo odbierzesz jeden, nie naciskaj żadnych cyfr –tylko po prostu się rozłącz. Możesz skorzystać z funkcji blokowania takich połączeń.
 8. Bądź świadomy zagrożeń. Bądź na bieżąco z najnowszymi metodami oszustw. Śledź informacje o oszustwach publikowane na stronie internetowej Policji. Polegaj tylko na oficjalnych źródłach informacji, aby śledzić najnowsze wydarzenia związane z pandemią.
 9. Podczas zakupów on-line upewnij się, że firma jest legalna, upublicznia dane kontaktowe, adres i posiada pozytywne opinie klientów zanim podasz swoje imię i nazwisko, adres oraz dane karty płatniczej w celu sfinalizowania transakcji.
 10. Nie wierz w tzw. okazje inwestycyjne.

Plakat_2 Bezpieczne zakupy

POLICJA APELUJE, PAMIĘTAJ!

 • Przez telefon każdy może być wnuczkiem, policjantem, urzędnikiem, synem znajomego…
 • Zachowaj ostrożność, gdy odbierasz telefon od osoby podającej się za krewnego lub znajomego będącego w potrzebie finansowej.
 • Nigdy nie wpuszczaj do domu osób, których nie znasz i nie przekazuj im pieniędzy!
 • Policja nigdy nie prosi o przekazanie oszczędności, ani nigdy nie informuje o prowadzanych tajnych akcjach przez telefon.

Plakat_3 Nie daj się okraść

W TROSCE O BEZPIECZEŃSTWO SENIORÓW
https://mazowiecka.policja.gov.pl/ (pełna treść apelu)

Wójt gminy zaprasza

<p><strong>Andrzej Lucjan Skolimowski</strong></p>

Andrzej Lucjan Skolimowski

Przyjęcia interesantów:

Wtorek 8:00 - 17:00

Urząd Gminy w Przesmykach

ul. 11 Listopada 13
08-109 Przesmyki

Urząd czynny w dniach:
* pon. - pt. – 8:00 - 16:00
* wtorek – 8:00 - 18:00 (w związku z aktualną sytuacją epidemiologiczną związaną z COVID-19 urząd czynny do 16:00)

tel./faks
(25) 641 23 11
(25) 641 23 22
e-mail:
gmina@przesmyki.pl

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

grudzień 2022
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

 • :
 • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.